ŻYWIEC. PARK HABSBURGÓW

BROWAR ŻYWIECKI

Żywiec oferuje możliwość zwiedzenia hal Browaru Żywieckiego. Wejście jest nieodpłatne, wystarczy tylko zorganizować grupę i dopełnić formalności z dyrekcją zakładu.

ŻYWIEC. MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Warte odwiedzin jest muzeum w Żywcu. Zgromadzono w nim eksponaty z Żywiecczyzny. W budynku przy ulicy Kościuszki obejrzeć można zbiory z etnografii oraz eksponaty przyrodnicze.

Święta Katarzyna

Druga siedziba muzeum, na Starym Zamku, posiada w swojej kolekcji meble, obrazy, ubiory, dokumenty. Można tu pogłębić swoją wiedzę o tradycji i historii Żywca.

ŻYWIEC. PARK HABSBURGÓW

Oazą zieleni wśród zabudowań miejskich jest park Habsburgów, na terenie którego znajduje się stary zamek Komorowskich i pałac. Wejść do parku można od ulicy Kościuszki oraz Zamkowej.

W Żywcu warto obejrzeć zabytkowe cmentarze: XVI-wieczny, przykościelny oraz parafialny i żydowski – oba XIX-wieczne.

ZAMEK KOMOROWSKICH

Najstarszą budowlą na terenie parku Habsburskiego jest XVI-wieczny Zamek Komorowskich. Dziedziniec zachwyca spokojem, pięknem i harmonią renesansowego stylu. Trzy kondygnacje krużganków do złudzenia przypominają te z zamku na Wawelu. Prowadzą one do znakomicie wyposażonych sal muzealnych. W ogrodzie wokół zamku znajduje się pawilon parkowy, tzw. Domek Chiński z XVIIIw.

Wisła