Zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Kręcone barokowe schody wiodą na drewnianą galeryjkę ratusza, taką, jakie zdobiły sienie gdańskich kamieniczek. Podobnie jak dębowe podłogi i boazerie, nadaje ona pachnącą i elegancką oprawę pomieszczeniom. Przemierzając sień, warto przysiąść na chwilę na ławie woźnego, wyróżniającej się szerokim rzeźbionym zapleckiem. Niby nie wolno, ale… kto się oprze?

Ratusz Staromiejski jest otwarty dla zwiedzających w chwilach wolnych od posiedzeń, odczytów i innych tego typu wydarzeń, których terminarz wisi na tablicy informacyjnej przed budynkiem.

Jelenia Góra noclegi

Na większość ciekawych imprez, poświęconych głównie historii i kulturze Gdańska, można wejść bez zaproszeń i za darmo. Z ratuszem sąsiaduje gotycki kościół św. Józefa z XV w. Odbudowany po wojnie z całkowitej ruiny, prezentuje nieciekawe, nowoczesne wnętrze, a wrażenia z jego zwiedzania szybko zacierają się w pamięci. Podobnie jest z innym odbudowanym po wojnie, stojącym bardzo blisko św. Józefa, kościołem św. Elżbiety, gdzie o współczesny interior zadbali ojcowie palotyni. W nieistniejących dziś zabudowaniach przy kościele, wzniesionych razem z nim w 1394 r., mieścił się szpital i sierociniec. Lecz o tym mówią tylko księgi i przewodnicy.