Władysławowo ogólny opis

Na tyłach Hallerowa przy przelotowej ul. Żeromskiego znajduje się nowoczesny kościół MB Wniebowziętej – Królowej Wychodźctwa Polskiego. Dawniejszy kościół, wzniesiony w latach 30., włączony został do obecnej budowli powstałej na początku lat 60. Wnętrze zdobią olbrzymie witraże w intensywnych kolorach i wiele elementów marynistycznych. W lecie regularnie odbywają się tu koncerty organowe. Obecnie trwa odnawianie kościoła i budowa dzwonnicy w formie latarni morskiej.

Pobliskie Chłapowo to bezpretensjonalna wioska, w której zachowało się kilka ceglanych chałup. Mieszka tu Marian Zawadzki zajmujący się obróbką bursztynu i wyrobem biżuterii. W jego pracowni i sklepie na pewno dużo można się dowiedzieć o tym złotym kruszcu.

noclegi Biały Dunajec

Trzeba szukać domu z intrygującym malunkiem przedstawiającym kaszubską księżniczkę Dobrokę i dwa łabędzie (legendę można poznać na miejscu). Pracownia (tel. 6742442) jest czynna 10.00-20.00. Przy końcu wsi zaczyna Wąwóz Chłapowski, jeden z bardziej urokliwych zakątków w okolicy. Szeroki początkowo wąwóz zwęża się i przypomina dolinę otoczoną urwistymi zboczami. Wokół rosną najrozmaitsze trawy, polne kwiaty i krzewy dzikiej róży. Wąwozem można dojść na wąską plażę. Z góry klifowego brzegu widać latarnię na Rozewiu. To miejsce upodobali sobie miłośnicy paralotni i przy dobrym wietrze można zafundować sobie nawet przelot w kierunku Jastrzębiej Góry. W pobliżu Wąwozu Chłapowskiego w latach 1859–60 znajdowała się kopalnia węgla brunatnego zwana „Trzej Bracia”.