Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Idąc przez park ciągnący się na północ od Wielkiego Młyna, mijając ulubiony przez wróble i wrony pomnik Jana Heweliusza, można szybko dotrzeć do ulicy Korzennej, przy której stoi Ratusz Staromiejski. Ten niezwykle ciekawy piętrowy gmach na planie kwadratu został wybudowany w latach 1587–1595 w stylu manieryzmu niderlandzkiego według projektu Antoniego van Obbergena.

Budynek ma ściany z cegły w kolorze przygaszonej czerwieni, ozdobne attyki, osadzoną pośrodku wieżę, cztery narożne sterczyny i aż dwa rów- noległe dachy, ułożone jeden za drugim jak garby wielbłąda. Z pewnej odległości widać, że główna wieża ratusza o trzech cebulastych hełmach jest tak samo wysoka jak cały budynek.

noclegi Beskid Żywiecki

Zabytek wyszedł cało z wojennej pożogi, przetrwał czasy wyzwolenia (zapewne dzięki temu, że był siedzibą dowództwa wojsk radzieckich) i dziś udostępnia swoje wnętrza Nadbałtyckiemu Centrum Kultury. Wejście pod ozdobnym renesansowym portalem prowadzi na parter, gdzie mieszczą się biura, księgarnia i galeria z wystawami czasowymi.