Powstanie i opis gminy Czorsztyn

Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na Zalew Czorsztyński, zaporę, zamek niedzicki na przeciwległym brzegu, Pieniny Spiskie, część Podhala, a przy dobrej pogodzie w oddali widać Tatry.

noclegi Żywiec

Można wędrować po zakamarkach murów, bram, by w końcu zejść do odrestaurowanych pomieszczeń, w których urządzono ekspozycję przedstawiającą dzieje zamku oraz historię budowy zapory czorsztyńskiej. W jednym z zaadaptowanych gotyckich pomieszczeń urządzono sympatyczny bar, gdzie czasem przygrywa góralska kapela.

Szczyt i zbocza Góry Zamkowej wraz z ruinami leżą na terenie rezerwatu krajobrazowego, utworzonego w celu ochrony zarówno samych ruin, jak i walorów przyrodniczych (m.in. ciekawa roślinność naskalna). W rejonie uroczyska rośnie endemiczny pszonak pieniński. Na zwiedzenie zamku czorsztyńskiego potrzeba ok. 3/4 godz. Czorsztyn powstawał poniżej zamku jako osada służebna – Podzamcze. Kroniki podają, że w XVIII w. liczyła ona 11 zagród, funkcjonował tu folwark, a miejscowa oberża dostarczała marynowanych pstrągów prosto na stoły warszawskiego Zamku Królewskiego. W 1819 r. majątek nabyła znana rodzina Drohojowskich. Z początkiem XX w. rozwijał się w Czorsztynie ruch turystyczny, inicjowany przez Towarzystwo Tatrzańskie. Ok. 1925 r. Drohojowscy rozpoczęli budowę osiedla Nadzamcze na grzbiecie, na wschód od zamku, gdzie pojawiały się również, coraz liczniej odwiedzane, wille letniskowe. W czasie okupacji znajdował się tu silny niemiecki posterunek graniczny pomiędzy Generalną Gubernią a Słowacją, a także punkt przerzutowy na szlakach kurierskich polskiego podziemia. Z początkiem lat 70. turystyczny rozwój Podzamcza przerwały prace przy budowie zapory, które doprowadziły do zalania dolnej części Czorsztyna i przeprowadzki wsi do rozbudowanego Nadzamcza.