Opis Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Wchodząc na piętro, dobrze wiedzieć, że większość wspaniałych sprzętów, mebli oraz innych elementów wystroju wnętrza, które przywodzi na myśl pomieszczenia z obrazów flamandzkich mistrzów, została przeniesiona po 1900 r. z gdańskich domów mieszkalnych, gdyż z oryginalnego wyposażenia ratusza niewiele pozostało.

Warto obejrzeć przede wszystkim to, co przechowuje się na pierwszym piętrze. W dawnej Sali Rady przetrwały tzw. delfty, czyli biało-błękitne płytki ceramiczne (pochodzące z holenderskiego miasta Delft, słynącego z przemysłu porcelanowo-fajansowego), oraz ozdobny kominek, na który mógł spoglądać Jan Heweliusz. Sala odznacza się doskonałą akustyką, dlatego często odbywają się w niej koncerty, np. w lipcu ratusz jest główną sceną Międzynarodowych Festiwali Muzyki Kameralnej.

noclegi Beskid Śląski

Obok sali mieści się niewielki gabinet burmistrza, zastawiony masywnymi meblami gdańskimi. Jednak większą od szaf ozdobą jest zwieszający się nad nimi barokowy plafon z barwnymi alegoriami, będącymi prawdopodobnie dziełem Hermana Hana.