Opis Miasta Władysławowo

Największą atrakcją dla wczasowiczów z głębi kraju jest oczywiście szeroka piaszczysta plaża, do której dochodzi się przez sosnowy las. Z plaży po lewej stronie widać przylądek Rozewie, najdalej na północ wysunięte miejsce w Polsce. Po prawej stronie znajduje się rozległy port rybacki, w którym stoją duże kolorowe kutry.

noclegi Kościelisko

Wokół krążą rozkrzyczane mewy i rybitwy, a wejście do portu ujmują dwa falochrony o długości 300 i 700 metrów. Na teren portu, skąd odpływają statki wycieczkowe, można wejść bez problemów, natomiast nie można tu wjeżdżać samochodem.

Na terenie Hallerowa, sympatycznej dzielnicy położonej wśród zielonych skwerków, przy ul. Morskiej 6 znajduje się siedziba zarządu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego (tel. 740685, 741631). Dyrekcja mieści się w słynnej Hallerówce – drewnianym domku z lat 20., w którym gen. Haller wraz z rodziną spędzał przed wojną wakacje. Od 1990 r. można tu zwiedzić niewielką ekspozycję poświęconą generałowi i zobaczyć pamiątki po Hallerze, pieczołowicie zbierane przez Towarzystwo Przyjaciół Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W domu obok można obejrzeć jedno z ładniejszych muzeów przyrodniczych na Pomorzu, pokazujące florę i faunę parku krajobrazowego. Muzeum i ekspozycja udostępniane są zwiedzającym codz. w godz. 9.00-14.00. Na pobliskim skwerze, po drugiej stronie ulicy Morskiej, stoi odsłonięty w 1995 r. pomnik Józefa Hallera (pierwszy w kraju) dłuta Stanisława Szwechowicza. Warto też zwrócić uwagę na willę stojącą za pomnikiem, jeden z bardziej malowniczych przykładów współczesnej architektury.