Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku

Podobnie jak wiele gdańskich wież, dzwonnica św. Katarzyny została udostępniona dla turystów. Z górnej galerii roztacza się interesujący widok, pozwalający spojrzeć na zabytkowy Gdańsk z zupełnie innej perspektywy. Po drodze na galeryjkę mija się sławny, złożony z 37 dzwonów carillon, można nawet przy nim przystanąć w czasie wybijania melodii, by obejrzeć funkcjonowanie mechanizmu grającego (wrażenie jest piorunujące, tyle że przez następny kwadrans nie mijają zaburzenia słuchu).

Polanica Zdrój noclegi

Na niższej kondygnacji wieży mieści się kolejny oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska, w którym eksponowane są stare mechanizmy zegarowe z XVII i XVIII w.

Pierwszy carillon kościoła św. Katarzyny rozdzwonił się już w XVI w. Rozbudowany w XVIII w., stopił się wraz z hełmem w 1905 r. po uderzeniu pioruna. Pięć lat później odtworzono instrument, który jednak już w 1942 r. został jako łup wojenny wywieziony do Lubeki. Dziś z wieży świątyni ponownie rozbrzmiewają dźwięki muzyki – dzięki staraniom komitetu polsko-niemieckiego, który przyczynił się do ufundowania nowego carillonu w 1983 r. Najlepiej zawitać do kościoła o 13.00, gdy rozlegają się dźwięki Ody do radości Beethovena. Koniecznie też należy śledzić lokalną prasę i wyłapać terminy koncertów carillonowych. Wówczas pod wieżą pojawiają się ławeczki dla melomanów, za urządzeniem sterującym dzwonami zasiadają soliści z całego świata (bywa i dzwonnik z Notre Dame), a zamiast krótkich melodyjek można usłyszeć utwory wybitnych twórców w zupełnie nowej, „dzwonowej” oprawie.