Historia Władysławowa

W 1920 r. gen. Haller wraz z kilkoma innymi osobami zakupił 20 ha gruntów Cetniewa i Poczernina z zamiarem utworzenia kąpieliska. Powstała nowa stacja kolejowa, wznoszono nowoczesne wille, pensjonaty i hotele. Generał przekazał jedną parcelę pod budowę Domu Nauczyciela, a jedną z willi dla harcerstwa polskiego. Hallerowo cieszyło się tak dużą popularnością, że w 1921 r. musiało stąd odjechać trzystu dziewięciu gości, którzy nie znaleźli wolnych miejsc.

W połowie lat 30. Konsorcjum Francusko-Polskie, które wznosiło także port gdyński, wybudowało niedaleko Wielkiej Wsi port rybacki. Otwarto go 4 maja 1938 r. i nazwano Władysławowem, na pamiątkę XVII-wiecznego fortu powstałego z inicjatywy króla Władysława IV w okolicach Chałup. W porcie cumowało kilka łodzi i 32 kutry. Po wojnie aż do lat 50. nadal używano nazwy Wielka Wieś.

noclegi Zakopane centrum

Potem mamy już do czynienia z Władysławowem, które otrzymało prawa miejskie w 1963 r. Symbolem Władysławowa, nie darzonym jednak sympatią przez mieszkańców, jest nieco ponury Dom Rybaka, z potężną wieżą. Wybudowany w lekkomyślnej erze socjalizmu, kiedy nie liczono się z kosztami, dostał się miejscowym rybakom. Obecnie nikt nie ma pomysłu, jak zapełnić to olbrzymie gmaszysko. Z wieży roztacza się widok na miasto i okolicę, w tym Płw. Helski. Taras widokowy jest czynny od połowy czerwca do połowy września w godzinach od 9.00 do 20.00 (2 zł).