Gatunki reliktowe w Pieninach

Gatunki reliktowe stanowią pozostałości najdawniejszej flory, pochodzącej z poprzednich epok i zachowanej na danym terenie. Oprócz wspomnianej już sosny reliktowej zalicza się do nich m.in. jałowiec sawina, dębik ośmiopłatkowy, traganek jasny.

Występują tu w większości te same gatunki zwierząt, co np. w sąsiednich Beskidach. Z większych ssaków – jelenie i sarny, choć w Pieninach właściwych jest ich raczej niewiele; zimą z rzadka pojawiają się wilki, przy dużym szczęściu można spotkać rysia lub żbika. Ciekawostką jest tzw. mysz małooka, którą poza Pieninami można spotkać tylko na Dolnym Śląsku. W jaskiniach i niszach skalnych żyją nietoperze. Z blisko 150 gatunków ptaków warto wymienić puchacza, kruka, jastrzębia, dzięcioła pstrego, a także często spotykane nad potokami pliszki, pluszcze oraz zimorodki. Do lat 70. miał w Pieninach gniazdo orzeł przedni.

noclegi Wisła

Na wapiennych skałach utrzymują się też typowo petrofilne gatunki ptaków, m.in. rzadki nagórnik oraz jaskrawo ubarwiony pomurnik, z daleka przypominający barwnego motyla.
Gady reprezentowane są przez jaszczurki i węże, żyjącego w wilgotnych zaroślach i nad brzegami potoków zaskrońca oraz lubiącą się wygrzewać na skałach i polankach żmiję zygzakowatą. Najliczniejszą populację stanowią oczywiście owady, a w szczególności motyle, które latem dodają kolorytu pienińskim łąkom. Jest ich tu ok. 1600 gatunków, ponad połowa wszystkich występujących w Polsce. Do najpiękniejszych należą: paź królowej, niepylak apollo, mnemozyna i żeglarz.