Dar Pomorza

Statek-muzeum „Dar Pomorza”

Chyba co najmniej raz w życiu każdy z nas marzył o tym, by zaciągnąć się na okręt i jako członek załogi odkrywać nieznane lądy. Tęsknota za marzeniem i chęcią przygody wraca, gdy wchodzi się na pokład Daru Pomorza. Wybudowany w 1909 roku trzymasztowy żaglowiec szkolny dopiero od 1929 roku należy do Polski. Od tego momentu przepłynął pół miliona mil morskich, co można porównać do 25 rejsów dookoła Ziemi. W tym też czasie wyszkolił ponad 13 tys. studentów.

Kościelisko

W 1983 roku otwarto w nim muzeum, które jest jednym z symboli Gdyni. Przechadzając się po pokładzie oraz poszczególnych kajutach i maszynowni, poznaje się fascynującą historię żaglowca oraz ludzi, którzy spędzili na morzu kawał życia. Okręt jest piękny z zewnątrz, ale dopiero wchodząc na pokład, można poczuć jego duszę.


Okręt-muzeum ORP „Błyskawica”

Tuż obok Daru Pomorza przycumowana jest legenda polskiej Marynarki Wojennej – ORP Błyskawica. To fantastyczny okręt o niesamowitej historii. ORP Błyskawica jest najstarszym na świecie unoszącym się na wodzie niszczycielem oraz jedynym bojowym okrętem alianckim, który aktywnie uczestniczył w działaniach przez cały okres II wojny światowej.

Krajno

W 1976 roku okręt przekształcono w muzeum. Dziś wędrując po jego pokładach, można poznać historię Błyskawicy oraz jemu podobnych. Choć minęło wiele lat od czasu ostatniego rejsu, w maszynowni wciąż czuć zapach mazutu. Zarówno okręt, jak i eksponaty są bardzo dobrze zachowane. Odnosi się nawet wrażenie, że w każdej chwili może podnieść kotwicę i bronić naszego wybrzeża.