Czorsztyn

Znana wieś turystyczna i letniskowa położona jest na zachodnim krańcu Pienin właściwych. Dzisiejszy Czorsztyn to rozbudowane w ostatnich latach osiedle letniskowe zwane Nadzamczem, powstałe ok. 1925 r. z inicjatywy ówczesnego właściciela – Stanisława Drohojowskiego. Jeszcze kilkanaście lat temu centrum Czorsztyna znajdowało się nad brzegiem Dunajca, dziś zalane jest przez wody sztucznego jeziora, spiętrzonego zaporą.

Dzieje miejscowości, datowane od XIV w., związane są ściśle z zamkiem. Jego okazałe ruiny jeszcze niedawno dominowały na skalistym wzgórzu ponad wsią i nurtem Dunajca, a dziś schowane są na zachodnim krańcu grzbietu, na którym rozłożył się nowy Czorsztyn. Pozostałości warowni, odrestaurowane i zabezpieczone, udostępnione są zwiedzającym.

noclegi Milówka

Aby dotrzeć do zamku, należy z drogi Krośnica–Sromowce skręcić w prawo (przy tablicy „Gmina Czorsztyn wita”, przed przystankiem PKS) i przez centrum Czorsztyna-Nadzamcza, podążając za znakami zielonymi, dojechać do parkingu na zachodnich obrzeżach wsi. W pobliżu stoi pawilon Pienińskiego Parku Narodowego (V-VIII codz.10.00-16.00, IX-X, XII-II 10.00-14.00 z wyj. pn., w listopadzie i w marcu nieczynny) i bar. Stąd już tylko kilkaset metrów (pieszo drogą przez las) i od północnej strony dociera się do zamku. Zwiedzanie ruin w sezonie letnim V-IX codz. 9.00-18.00, zimowym IV-X od wt. do nd. 10.00-15.00. Zamek nieczynny 1 I, 1 XI, 25 i 26 XII oraz w Wielkanoc. Dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny. Od kasy wchodzi się po metalowych schodach na taras, a stąd dalej do innych pomieszczeń.