Ciekawe Artefakty w Kościele Św. Katarzyny w Gdańsku

Krocząc przez środek, najlepiej zatrzymać się tuż przed prezbiterium, aby znaleźć się w pobliżu najwspanialszych elementów wystroju wnętrza. Nad współczesnym ołtarzem głównym umieszczono Ukrzyżowanie – obraz znakomitego malarza gdańskiego Antoniego Möllera, namalowany w 1610 r.

Sudety noclegi

W tle biblijnej sceny malarz umieścił panoramę Gdańska z wałami i bastionami oraz bramą Wyżynną. W predelli ołtarza widnieje inny obraz tego artysty, przedstawiający Ostatnią Wieczerzę.

Po śmierci Möllera Ukrzyżowanie dokończył inny słynny gdański malarz, Izaak van den Blocke, który jest również autorem trzech owalnych obrazów w zwieńczeniu ołtarza (pośrodku Zmartwychwstanie, a po bokach Zesłanie Ducha Świętego i Wniebowstąpienie). Podnosząc głowę, można podziwiać belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania z 1510 r., której drewniane postaci Chrystusa, Marii i Jana mają pełne bólu twarze (dzieło najlepiej ogląda się z tego właśnie miejsca). Nieco na lewo od ołtarza znajduje się grób astronoma i rajcy Gdańskiego – Jana Heweliusza. Sensacyjnego odkrycia grobu dokonano dopiero w 1986 r. – dziś miejsce to znaczy w posadzce płyta nagrobna z napisem Johan Hewelcke, umieszczone nad filarem epitafium poświęcone Johanni Hevelio oraz chronione w szklanej gablocie fragmenty wieka trumny astronoma, z dobrze zachowanymi złoconymi literami.